Stock: 148195AVIN: 2G1FB1E37E9148195
Used 2014 Chevrolet Camaro 1LT Coupe For Sale Mobile AL
Detailed Pricing
Up Front® Price:
Autocheck Vehicle History Reports
Mullinax Ford low upfront pricing badge
Vehicle Highlights
Located at Mullinax Ford of Mobile
Views
122
Overview
148195A
Stock
2G1FB1E37E9148195
VIN
Miles
Coupe
Body
RWD
Drivetrain
Crystal Red Tintcoat
Exterior
Beige
Interior
112.3
Wheelbase
3.6L V6 DGI DOHC VVT
Engine
Gas
Fuel
6-Speed Automatic with TapShift
Transmission
2
Doors
30*
Highway MPG
19*
City MPG
Description
Features
Brake Assist
Brake Assist
Cruise Control
Cruise Control
Fog Lights
Fog Lights
Keyless Entry
Keyless Entry
Parking Assist
Parking Assist
Power Seat
Power Seat
Power Windows
Power Windows
Premium Audio
Premium Audio
Rearview Camera
Rearview Camera
Satellite Radio
Satellite Radio
Security System
Security System
Side-Impact Air Bags
Side-Impact Air Bags
Stability Control
Stability Control
Remote Start
Remote Start
Details
Model Overview
Model Strengths
Strong Acceleration
Great Handling
Muscle-car Look And Feel
Daring Design Inside And Out
Good Highway Efficiency
Model Changes
The 2014 Camaro gets a new Spring Special Edition which includes 21" silver wheels and some ground effects while the Hot Wheels Special Edition is no more. Paints have been reshuffled as well: Ashen Gray is new as is Red Hot and Red Rock paint. Victory Red is gone as are Inferno Orange, Ashen Gray and Kinetic Red.
Model Value
Features
Preferred Equipment Group 1LT
Rear Vision Package
6 Speakers
6-Speaker Audio System
AM/FM radio: SiriusXM
Premium audio system: Chevrolet MyLink
Radio data system
Radio: AM/FM Stereo w/Color Touch
SiriusXM Satellite Radio
USB Port Audio System Feature
Air Conditioning
Electric Rear-Window Defogger
Rear window defroster
Power driver seat
Power steering
Remote Keyless Entry
Remote keyless entry
Remote Vehicle Starter System
Steering wheel mounted audio controls
Four wheel independent suspension
Manual Rake & Telescopic Steering Column
Speed-sensing steering
Traction control
4-Wheel Antilock 4-Wheel Disc Brakes
4-Wheel Disc Brakes
ABS brakes
Dual front impact airbags
Dual front side impact airbags
Emergency communication system: OnStar Directions & Connections
Front anti-roll bar
Low tire pressure warning
Occupant sensing airbag
Overhead airbag
Power Programmable Door Locks
Rear anti-roll bar
Electronic Stability Control
StabiliTrak
Rear Vision Camera
Ultrasonic Rear Park Assist
Delay-off headlights
Front fog lights
Fully automatic headlights
Stainless-Steel Dual-Outlet Exhaust
Panic alarm
Electronic Cruise Control
Speed control
Maintenance-Free Battery
Bumpers: body-color
Power door mirrors
Red Outdoor Vehicle Cover (LPO)
2 Front Cup Holders
3-Spoke Leather-Wrapped Steering Wheel
Analog Instrumentation
Carpeted Front Floor Mats
Compass
Driver door bin
Driver vanity mirror
Front reading lights
Illuminated entry
LATCH System
Leather Shift Knob
Leather-Wrapped Shift Knob
OnStar 6 Months Directions & Connections Plan
Outside temperature display
Passenger vanity mirror
Tachometer
Telescoping steering wheel
Tilt steering wheel
Trip computer
6-Way Power Driver Adjuster w/Power Recline
6-Way Power Fr Passenger Adjuster w/Power Recline
Front Bucket Seats
Front Center Armrest
Front Sport Bucket Seats
Power passenger seat
Sport Cloth Seat Trim
Passenger door bin
18" Painted Aluminum Wheels
19" Bright Aluminum Wheels
Alloy wheels
Variably intermittent wipers
8" Touch Screen
Reverse Sensing System
Mechanical
Engine, 3.6L SIDI DOHC V6 VVT (323 hp [240.8 kW] @ 6800 rpm, 278 lb-ft of torque [375.3 N-m] @ 4800 rpm)